Přestože se vrty v USA zavírají a snižují se investice, těží se stále víc. Až na dluhový doraz. Jsou skrytě dotovány vládami Kanady a USA, nebo...?
Jak je možné, že JAR má velké a výnosné zásoby, přesto se Shell stahuje?
Shell couvá z břidlicových ložisek. Drahá těžba by se mu nevyplatila, píší na www.ihned.cz
Přitom by měla být "škála těžby" srovnatelná s těžbou v USA a Kanadě.
Ceny ropy se od června loňského roku snížily o více než polovinu. To ohrožuje nové projekty s vysokými náklady po celém světě, zvláště těžbu z břidlic. Shell uvedl, že aby mohl pokračovat v zemi v činnosti, je potřeba, aby se ceny ropy pohybovaly v rozmezí 60 a 80 dolarů za barel. Ceny ropy se od června loňského roku snížily o více než polovinu. To ohrožuje nové projekty s vysokými náklady po celém světě, zvláště těžbu z břidlic.
Americký úřad pro energetické informace EIA odhaduje, že JAR má osmé nejvyšší rezervy ropy a plynu v břidlicích. To by mohlo změnit místní ekonomiku, která vždy byla velkým dovozcem ropy a plynu.
Přesto USA tvrdí, že pád nastane teprve s cenou 10 - 20 dolarů za barel. Je to psychologická válka, nebo těžaři, mající licence na těžby v rozvojovějších a rozvojových zemích místní neuvěřitelně okrádají? Na druhou stranu, kdyby to bylo ziskové, asi by se těžko britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell z Jihoafrické republiky stáhla.
Komentáře