Kličky, které předvádí americký prezident Barack Obama s klimatem, lze úspěšně spojit s klimakteriem. Že to spolu nesouvisí? Ale kdeže, v USA je možné vše.
Nejdříve si shrňme fakta - první zpráva: Ve Spojených státech dnes zemřel George Jiří Kukla (84), český geochemik, který spolu s dalším kolegou přiměl americkou vládu, aby nepodepsala Kjotský protokol. Tvrdil, že za globálním oteplováním klimatu nestojí činnost člověka, a odrazoval představitele USA od podpisu Kjótského protokolu. Od exprezidenta Václava Klause získal Kukla v roce 2011 medaili Za zásluhy. Kukla totiž patřil k těm, kteří Klausovi dodali vědecké argumenty k jeho klimatologickému skepticismu. Ve své vědecké práci se zabýval vývojem klimatických změn ve čtvrtohorách a klíčovým vlivem působení Slunce na změny globálního klimatu.
A druhá dnešní zpráva: Americká vláda hodlá do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého z elektráren v USA o 30 procent oproti roku 2005. Elektrárny jsou ve Spojených státech největším zdrojem skleníkových plynů. Nový plán podle agentury AP představuje jeden z nejvýznamnějších kroků proti globálnímu oteplování v historii USA, je však spojen s významnými politickými a právními riziky
Ta třetí zpráva je nejzáhadnější. Kdy vlastně ten přerod u americké vlády přišel?
FED a americká vláda tvrdí, že pokles ekonomiky za první kvartál je v důsledku zimy.
Washington - Americká ekonomika v prvním čtvrtletí poprvé po třech letech klesla. Pod vlivem nezvykle chladné zimy se hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států snížil v celoročním přepočtu o jedno procento.
Přitom podle údajů agentury EPA již americké elektrárny od roku 2005 snížily emise oxidu uhličitého o téměř 13 procent.
Takže jak toto vše chápat? Snad jako další šifru mistra Leonarda. Neobyčejně tuhá zima na americkém kontinentě přivedla vládu USA k zamyšlení, že je třeba ještě více se věnovat globálnímu oteplování a protože už limit snižování emisí je skoro z 50% splněn i bez Kjótského podpisu, tak co vlastně řeší Barack Obama? Klima, nebo klimakterium, což má za následek fantastické proměny?
Ale bez ironie: můj čich mi říká, že to nemá nic společného s tělesnou proměnou, ale nějak to bude souviset s břidličným plynem, Ukrajinou, Ruskem a Evropskou unií. Najednou to ekonomice USA má pomáhat, když Evropa je s alternativními zdroji v kleštích, Čína na to kašle a Rusko drama nedělá? Něco tady zase zapáchá, ale co?
Komentáře