Lidem v České republice klesají reálné příjmy a stoupá
počet těch, kteří si začínají půjčovat i na běžný chod domácnosti.
Za půjčení pěti tisíc korun ale mohou zaplatit i desetitisíce.
Novodobí lichváři mají žně, slabá finanční gramotnost Čechů jim k
tučným ziskům nahrává.
S nebankovními půjčkami se poslední dobou roztrhl pytel. Podle poslední dostupné statistiky České leasingové a finanční asociace klesl objem spotřebitelských úvěrů za první pololetí tohoto roku o dvě procenta. Banky také v posledních letech vinou krize zpřísnily kritéria pro získání finančních prostředků. Vzhledem k obtížnějšímu přístupu lidí k úvěrům kvůli probíhající krizi a vlivem růstu cen potravin i energií mají lidé stále hlouběji do kapsy.
Na kterékoli zastávce městské hromadné dopravy mohou lidé nalézt letáky nabízející půjčky. Padesát tisíc na ruku hned, stačí zavolat, ručitele nepotřebujete, příjem nás nezajímá. Některé tyto "firmy" už došly tak daleko, že přes databáze telefonních operátorů rozesílají SMS s nabídkami rychlých peněz "na ruku", stačí odepsat.
"Podstata lichvářského byznysu spočívá v tom, že půjčíte všem, ale jen nepatrnou částku ve výši maximálně pět tisíc korun - lichváři se tak vyhnou zákonu o spotřebitelském úvěru. Ve skutečnosti totiž ani nechtějí dlužné peníze zpátky, jejich cílem není zodpovědně půjčovat, ale dostat se k majetku dlužníka," říká Juraj Orgoň, ředitel společnosti Kouzelná půjčka.
Nejčastější triky lichvářů
Pomyslný žebříček nejčastějších nekalých praktik těchto novodobých lichvářů vede směnka. Lichváři využívají mezeru v zákoně o spotřebitelském úvěru, když bianco směnky zneužívají pro zajištění půjček v řádu tisíců i desetitisíců korun. Směnku podepisuje dlužník jako pojistku pro případ nesplacení. Stačí však, že se splátka zpozdí, a tito predátoři pak nic netušícímu dlužníkovi naúčtují sankce, které mohou klidně desetinásobně převyšovat celý úvěr. Směnku pak obratem uplatní u soudu.
Pokud směnka splňuje všechny formální náležitosti, v drtivé většině případů totiž soud vydá platební rozkaz a následuje exekuce majetku. Dlužník má pak v tomto případě pouhé tři dny na podání námitky. Lidé si totiž neuvědomují, že v případě směnky ručí fyzické osoby celým svým majetkem. Kvůli půjčce na pár tisíc tak může dlužník přijít i o střechu nad hlavou.
Tučné zisky predátorů
Mnoho společností vůbec neřeší bonitu klientů, tedy schopnost dostát svým finančním závazkům. Klidně půjčí i nezaměstnaným. Tito finanční predátoři totiž mají spočítáno, že vydělají, i když podíl nesplacených úvěrů ze strany lidí dosahuje v současnosti 70 procent.
"Lichváři napůjčují všem klientům pár korun, pak celé portfolio zažalují a soud jim přisoudí náklady na řízení. Další peníze vyinkasují za náklady na exekuční řízení, plus si dohodnou podíl na odměně exekutora. Z pětitisícové jistiny tak dokážou obratem udělat 34 tisíc korun," vypočítává Orgoň. "Ačkoli až 80 procent klientů dluh nikdy nezaplatí, je to pořád dobrý byznys," dodává.
Lidé by měli být obezřetní. V případě nutnosti získat rychlé peníze, které jim banka nepůjčí, je záhodno případné společnosti prověřit. Pokud telefonní číslo začíná podezřelou předvolbou, společnost nemá internetové stránky či půjčuje maximálně pět tisíc korun, nepůjde pravděpodobně o solidního zprostředkovatele úvěru.
Lichvářské praktiky | Seriózní poskytovatel nebankovní půjčky |
podpis směnky, rozhodčí doložky: lichváři je využívají, aby klienty dostali do exekuce | klient nepodepisuje žádnou směnku ani rozhodčí doložku |
půjčky jen do 5000 korun: cílem je vyhnout se zákonu o spotřebitelském úvěru | půjčují i částky nad pět tisíc korun při první půjčce |
přehnaný požadavek na zajištění: za půjčku v řádu desítek tisíc požadují zajištění nemovitostí | půjčka je bez zajištění |
registrační poplatek za posouzení žádosti: pokud klient úvěr nedostane, tento poplatek propadá | klient předem žádný poplatek neplatí |
manipulace s jistinou a úrokem | transparentně uvádí výši jistiny i příslušného úroku |
postup při platební neschopnosti: okamžitě si účtují pokuty či úroky z prodlení a násobně tak navyšují dlužnou částku | splatnost půjčky jde po dohodě prodloužit, nenaskakuje další úročení či sankce |
půjčí každému, i nezaměstnaným | důkladně prověřují bonitu klientů, nepůjčí každému |
Komentáře
Je správné, že v ČR je legální lichva? Neměl by někdo z poslanců přijít s návrhem zákona, který by to eliminoval? V hospodě jsem "řešili" tento problém. Chtěl jsem poslat dopis ombudsmanovi. Bohužel, ten se zajímá o jiné věci.