Nechvalně známá firma Online Investment Group, která po lidech vymáhá peníze za použití jejích sportovně zaměřených internetových stránek, přitvrzuje. V těchto dnech tisícům Čechů dorazily do schránek oficiálně se tvářící obálky s modrým pruhem a výhrůžkou soudními tahanicemi.
Na nekalé praktiky upozorňuje jak Česká obchodní inspekce, tak organizace na ochranu spotřebitelů. Radí nekomunikovat a nic neplatit.
Vánoční dárek
Michalu Kuchtovi z Prahy přišel nečekaný "vánoční dárek". Od společnosti BIB services - vymahačů pohledávek z Nitry - mu přišel poněkud tvrdý dopis. Na úředně se tvářícím lejstru se spisovou značkou a zavádějícím nadpisem - Vydanie platobného rozkazu - je upomínán o zaplacení 104 euro.
BIB částku vymáhá pro provozovatele internetových portálů Online Investment Group (OIG) z exotické destinace - Seychelských ostrovů.
Podobně jako řada jiných Čechů, a dlužno poznamenat i Slováků, Kuchta vloni při mistrovství světa v hokeji navštívil neoficiální stránky šampionátu, na nichž byla vyžadována registrace. OIG ovšem do smluvních podmínek, které si reálně čte jen málokdo, vpašovala zmínku o poplatku. Nyní se snaží k snadným penězům dostat.
"Šel jsem hned za právníkem a celou věc s ním nyní řeším," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Kuchta.
Jiný přístup zvolil další z tuzemských adresátů slovenských vymahačů - slečna Lucie, která si nepřála zveřejnit svoje příjmení. Ta si chtěla na internetu přečíst, kdy naši hokejisté hrají další zápas. Proklik na tabulku a rozpis zápasů byl opět vázán povinnou registrací.
"Přečetla jsem si o nich hodně na internetu. Všichni radí s nimi vůbec nekomunikovat. Nejhůře dopadli ti, kteří zaplatili. Následovaly další upomínky na nové částky," uvedla.
Nejenom sport
Online Investment Group se intenzivně věnuje lákání peněz z nepozorných lidí nejenom u velkých sportovních podniků. Podobné fígle byly na Slovensku zaznamenány třeba u stahovacích serverů nebo webů zaměřených na básně.
Problémové servery |
basne-portal.sk basnici.sk download-portal.sk downloads-portal.sk downloads-server.sk ms-2010.sk online-mapy.sk openoffice-24.sk sale4u.cz sampionat.sk stahujme.sk videolan.sk vlc.sk x-mas.cz |
Zdroj: ČOI |
Na OIG, ale i další firmy, které se na Slovensku podobným byznysem zaobírají, jako třeba Pro Content nebo Web Content, už padly desítky trestních oznámení. Internetový prostor už otravují přes rok a půl. "Největší boom zaznamenaly při mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice. V poslední době opět řešíme stížnosti na podobné počínání," upozornil Jan Votočka z občanského sdružení na ochranu spotřebitelů dTest.
Aby podobná smlouva mohla být podle něj vůbec platná, měl by člověk projevit jasnou vůli ji uzavřít. "Jelikož na nějaké poplatky nikde předem neupozorňují a dávají je někam na konec velmi obecných smluvních podmínek, nemohou nic podobného myslet vážně," doplnil Votoček.
Velmi podobně hovoří i Česká obchodní inspekce. "Podle našich zjištění byly s jednotlivými uživateli uzavírány smlouvy záměrně klamavým způsobem a lze je považovat za nekalou obchodní praktiku, kterou zákon zakazuje. Stejný názor na svém webu publikovala i Slovenská obchodní inspekce," můžete se dočíst na stránkách ČOI.
Vystrašený advokát
On-line deník TÝDEN.CZ se snažil se zástupci OIG spojit. Nikdo ale na e-maily neodpovídá. Přes všechny výstrahy oficiálních orgánů vůči jejich počínání jim očividně stále stojí zato utrácet peníze za poštovné. Je tak zřejmé, že se občas někdo zalekne a zaplatí.
Součástí jejich poslední taktiky - posílání obálek s modrým pruhem - je i přiložení ukázkového platebního rozkazu, který na jednu slovenskou ženu jménem BIB services podával bratislavský advokát Róbert Bockanič.
Rozhodli jsme se proto zavolat mu, aby nám osvětlil, v kolika případech již byl platební rozkaz vydán a kolika Čechů se to týká. Zaskočený právník chvíli blekotal něco o obchodním tajemství, následně pak o tom, že BIB zastupoval jenom v jednom případě, a potom v polovině rozhovoru raději položil sluchátko. I to samozřejmě svědčí o solidnosti firem a lidí kolem tohoto byznysu.
Pokud se podobnému otravování chcete vyhnout, měli byste si v budoucnu dát dobrý pozor, jaké smluvní podmínky na webu zatrháváte. Přece jenom se nám rychle blíží jak olympiáda, tak mistrovství světa ve fotbale a zmiňovaní podvodníci se na takovéto akce zaměřují.
A kdyby vám přece jenom ujela ruka? Neztrácejte náladu. V současném právním stavu, kdy provideři nesmějí shromažďovat data o připojení a většina IP adres vašich počítačů se neustále dynamicky mění, nelze prokázat, že jste takovou smlouvu "podepisovali" skutečně vy. Takže s otravy nekomunikujte a oni s vámi k soudu vlastně ani nemohou.
Komentáře