Spor o diskriminaci žen v České republice vypukl na schůzi Senátu. Horní parlamentní komora projednávala Závěrečná doporučení Výboru pro odstranění diskriminace žen 2010. Zatímco místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) dokument hájila, řada jejích mužských kolegů bez ohledu na stranickou příslušnost s ní nesouhlasila. Senát nakonec vyzval vládu, aby přijala některá opatření v boji s diskriminací.
"Zpráva závěrečné doporučení Výboru pro odstranění diskriminace žen 2010 není potěšujícím čtením pro toho, kdo si myslí, že Česká republika by měla být standardní demokracií," konstatovala Gajdůšková.Senátor Jaroslav Kubera (ODS) však prohlásil, že ve většině zemí zastoupených v OSN nemůžou ženy ani řídit auto nebo chodit v šatech, které si samy vyberou, a nyní má tato instituce potřebu poučovat Českou republiku o diskriminaci. Vědomá diskriminace žen v tuzemsku podle jeho názoru neexistuje. Neziskovým organizacím, které se diskriminací zabývají, jde podle něj jenom o peníze z dotací; doporučil zrušit "vyžírky", co jen vysávají peníze ze státního rozpočtu. Od místopředsedkyně Gajdůškové se mu za jeho slova dostalo odsouzení.
Na stranu mužů se však postavil i Gajdůškové stranický kolega Vladimír Dryml. Řekl mimo jiné, že to kvůli boji žen za svá práva vyhlásily USA ve 20. století prohibici, která ve svém důsledku vedla ke vzniku organizovaného zločinu.
Senátor KDU-ČSL Jiří Čunek se pozastavil například nad tím, že podle zprávy jsou zejména romské ženy méně zastoupeny na všech úrovních rozhodování, například v parlamentu. "To ty romské ženy některé vybereme a dáme je, umístíme do nějakého ghetta, kde budou vzdělávány, a pak je budeme dosazovat do jednotlivých politických stran, dávat jim nějaké speciální vzdělání, abychom vyhověli tomuto?" otázal se.
Senátoři nakonec odhlasovali doporučení, které jim předložil senátní výbor pro zdravotnictví a sociální politiku. V něm vyzvali vládu, aby stanovila člena vlády, do jehož působnosti bude patřit agenda rovných příležitostí žen a mužů a který bude odpovědný za koordinaci odpovědných zástupců jednotlivých ministerstev.
Senát dále vyzval vládu, aby prostřednictvím změny zákonů zajistila stabilní financování nevládních neziskových antidiskriminačních organizací. Měla by pro ně stanovit taková pravidla financování, jejichž dodržení bude transparentně demonstrovat veřejnou prospěšnost. Současně s tím by měla vláda podle senátorů v rámci posílení práv občanské společnosti zavést veřejný rejstřík nestátních neziskových organizací a jejich problematiku převést pod jedno ministerstvo.
Komentáře
Kdyby hloupost nadnášela,tak tato dáma by vedla letku holubiček proslulého dr.Strossmayera.
Jó, jó, je to "moudrá" žena. Není náhodou z ČSSD?