I tak vypadá krize. Rady Němců či Finů, aby Řekové prodávali ostrovy, když jich mají tolik, se pomalu mění ve skutečnost. Sedm kilometrů pláží na ostrově Rhodos, s pětihvězdičkovým hotelem a golfovým hřištěm. Pozemky na Korfu. Budova policejního ústředí, mezinárodní rozhlasové centrum, druhé největší kasino v zemi. Desítky přístavišť a několik regionálních letišť.
Země chce do roku 2015 získat z privatizace kolem 19 miliard eur (asi 482 miliard Kč), na čemž se s mezinárodními věřiteli dohodla v rámci čerpání druhého záchranného programu. Celkem by měla privatizace Řecku přinést až 50 miliard eur (asi 1,3 bilionu Kč).
Příští rok už by Řecko mělo přistoupit k prodeji velkých podniků, jako je elektrárenská společnost DEI, vodárenská EYDAP nebo poštovní ELTA. Důležitým podnikem je také těžařská a metalurgická společnost LARCO. V plánu je i prodej železnice či nemocnic.
Privatizace je stěžejní součástí programu nové vlády Antonise Samarase, která obdržela v neděli důvěru parlamentu. Má být rozsáhlejší, než na jaké se předchozí dvě úřednické vlády dohodly s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem.
Komentáře