Přestože mám rád Zelené jako "osinu" za jejich podvody s biomasou, biobenzínem, bioelektřinou z větrníků či fotovoltaických článků a dalších biokeců, neznamená to, že na ochranu přírody rezignuji. A přesně toto se přihodilo na Šumavě, kde jsem jednoznačně proti kácení, protože příroda si poradí sama, když jí necháme volný průběh.
Stále více se prokazuje, že jste lhal veřejnosti, že jste lhal ODS, že jste vědomě podvedl a napálil i současného prezidenta republiky.
Před dvaceti léty: Teče voda do kopce? PAŘÁT
Před dvaceti léty jsem si jist nebyl, pouze věřil přírodě a pozorně se díval, jak funguje, když jí svobodu zaručíme. A nyní: kdo viděl vysázený les poblíž návětrných stran? Lesníci se s tím perou všude i na Šumavě po desítky let. Kdo viděl, jak mezi napadenými uschlými stromy po kůrovci rostou mladé, krásné, zdravé? Protože tam vítr nemůže a nevysuší půdu! A kůrovec tam není! A je to prokazatelné, narozdíl od biopaliv, biopotravin a dalších biokeců. Prezident nebyl tam, kde by měl být za dvacet let, ale kde ho loby chtěla mít dnes. A to je kámen úrazu.
Pane Stráský, tvrdil jste, že příroda si neporadí, Němci na nás útočí a kůrovec sežere všechno a všechny dokola. Panika neznala mezí a lidé se třásli o každý strom. Lapidárně jste z nich udělal pitomce.
A najednou...
Kůrovec na Šumavě hyne ve velkém, zaúřadovali paraziti
Vlekoucí se spor ohledně kácení či nekácení kůrovcem napadených stromů v nitru šumavského národního parku nakonec zřejmě rozřeší příroda. Brouka totiž kvůli chladnému a vlhkému počasí, které momentálně panuje, hubí viry, plísně a houby.
Kdo napomáhá hubení kůrovce |
Lovci |
Nejznámějšími jsou pestrokrovečník mravenčí a několik druhů drabčíků. Oba druhy jsou nebezpečnými lovci kůrovců. Jejich larvy loví a požírají vajíčka, larvy nebo kukly kůrovců. Jednotlivá stadia se pohybují pod kůrou i na povrchu kmenů. Jeden dospělý pestrokrovečník dokáže denně spořádat několik kůrovců. |
Parazitoidi |
Druhy hmyzu, které se vyvíjejí v jednotlivých stadiích kůrovců.
Např. čeleď lumčíkovitých, někteří jsou tzv. ektoparazitoidi
(cizopasník žijící na povrchu těla jiného organismu) na
larvách kůrovců, jiní endoparazitoidi (cizopasník žijící uvnitř těla hostitele) na dospělcích kůrovců. K dalším drobným, ale neméně důležitým parazitům patří chalcidky, a to kovověnka. |
Entomopatogeny |
Jsou to viry, bakterie, prvoci a houby. Tyto patogeny vyvolávají onemocnění, při kterém dochází ke zkrácení délky života, snížení plodnosti, snížení letových schopností a pohyblivosti kůrovců po lese. V současné době jsou nejznámější entomopatogenní houby (organismy schopné vyvolat onemocnění u hmyzu) - např. Beauveria. Tato houba je rozšířena po celém světě používá se k biologické ochraně proti mnoha druhům škůdců. |
Zdroj: Národní park Šumava |
Pokud správa zjistí parazity v kmenu, tak ho nebude kácet, i když už je strom kůrovcem usmrcen a uschne. "Kůrovec pod kůrou už je mrtvý a strom už není potenciální hrozbou pro další stromy. Brouk už z něj nevyletí a nenapadne další stromy," vysvětlil Mánek..Na Ztraceném u Modravy skončí těžba zhruba 5000 stromů v pátek. Na místě je kolem 45 aktivistů, kteří se snaží kácení blokovat. Vymezená místa pro těžbu stále hlídá zhruba 50 policistů.
Podle něj jsou těžební práce naplánované po celém NPŠ, od Nové Pece po Železnou Rudu. "Natěženo je letos už asi 160 tisíc metrů krychlových kůrovcem napadeného dřeva a nějakých 50 tisíc vyznačeno," dodal.
Komentáře
Příroda opět zapláče, ale nad Tvojí blbostí a pitomostí. Šumava, minimálně pět set let živila své obyvatele a to jen proto, že ji udržovali prostou všech škůdců. Tam si nemohli dovolit minimálně na sto let žít v prostředí, kterému se říká bezlesí, protože vše co potřebovali k životu - od kolíbky po rakev jim dával les. A i přes toto, jak Ty tvrdíš "drancování" převzal NP Šumava před dvaceti lety zdravé zapojené porosty se stromy až 500 let starými! Kde jsou dnes?